Podsumowanie tygodnia: licytacje i przetargi (31 sierpnia 2026 – 6 września 2026)
W pierwszym tygodniu września, od 31 sierpnia do 6 września 2026 roku, w bazie serwisu Licytor.pl pojawiło się 1267 nowych ogłoszeń dotyczących nieruchomości. Wśród nich znalazło się 598 licytacji komorniczych oraz 668 przetargów organizowanych przez syndyków, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy i inne podmioty. Mediana cen wywoławczych dla wszystkich dodanych w tym okresie nieruchomości wyniosła 116 000 zł. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane z minionego tygodnia.
Kluczowe dane w skrócie
Analiza 1267 nowych ogłoszeń z tygodnia 2026-W36 pokazuje szeroki przekrój rynku. Ceny wywoławcze zaczynały się od kilkuset złotych za udziały w nieruchomościach, a kończyły na wielomilionowych kwotach za obiekty komercyjne. Poniższa tabela prezentuje kluczowe wskaźniki cenowe.
| Wskaźnik | Wartość (cena wywoławcza) |
|---|---|
| Najniższa cena wywoławcza | 422 zł |
| Mediana cen wywoławczych | 116 000 zł |
| Średnia cena wywoławcza | 352 288 zł |
| Najwyższa cena wywoławcza | 22 814 124 zł |
Formy postępowań: Licytacje vs. Przetargi
Nowe ogłoszenia w systemie Licytor.pl pochodzą z różnych form postępowań. W minionym tygodniu dominowały licytacje komornicze, stanowiące 47% wszystkich dodanych ofert. Niewiele mniej, bo 46%, stanowiły przetargi ustne. Przetargi pisemne były formą rzadszą, odpowiadając za 7% ogłoszeń. Warto zaznaczyć, że w systemie nie pojawiły się żadne nowe ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki (0%).
| Forma postępowania | Liczba ogłoszeń | Udział procentowy |
|---|---|---|
| Licytacja komornicza | 598 | 47% |
| Przetarg ustny | 585 | 46% |
| Przetarg pisemny | 83 | 7% |
| Sprzedaż z wolnej ręki | 0 | 0% |
| Suma | 1266 | 100% |
Uwaga: Suma może nieznacznie różnić się od całkowitej liczby ogłoszeń ze względu na zaokrąglenia i klasyfikację danych.
Najpopularniejsze typy nieruchomości
Wśród nowo dodanych ogłoszeń znalazły się różnorodne typy nieruchomości. Najczęściej pojawiały się grunty niezabudowane, w tym działki rolne i budowlane. Na kolejnych miejscach pod względem popularności uplasowały się mieszkania oraz domy jednorodzinne. Kategoria „Inne” obejmuje m.in. lokale użytkowe, garaże, udziały w nieruchomościach czy obiekty komercyjne.
| Ranking | Typ nieruchomości |
|---|---|
| 1 | Grunt |
| 2 | Działka |
| 3 | Mieszkanie |
| 4 | Dom |
| 5 | Inne |
Lokalizacje: Najwięcej ogłoszeń w województwach i miastach
Geograficzny rozkład nowych ogłoszeń pokazuje, w których regionach Polski rynek licytacji i przetargów był w minionym tygodniu najbardziej aktywny. Najwięcej ofert pochodziło z województw dolnośląskiego i śląskiego. W czołówce znalazły się również województwa zachodniopomorskie, małopolskie i mazowieckie.
Województwa z największą liczbą nowych ogłoszeń
| Ranking | Województwo |
|---|---|
| 1 | dolnośląskie |
| 2 | śląskie |
| 3 | zachodniopomorskie |
| 4 | małopolskie |
| 5 | mazowieckie |
Miasta z nowymi ogłoszeniami
Poniżej lista przykładowych miast, w których w ostatnim tygodniu pojawiły się nowe licytacje i przetargi nieruchomości. Pełną listę można znaleźć, przeglądając licytacje komornicze oraz przetargi nieruchomości w naszym serwisie.
| Miasto | Województwo |
|---|---|
| Wałbrzych | dolnośląskie |
| Częstochowa | śląskie |
| Łódź | łódzkie |
| Toruń | kujawsko-pomorskie |
| Rzeszów | podkarpackie |
| Białystok | podlaskie |
| Legnica | dolnośląskie |
| Myślenice | małopolskie |
Źródła ogłoszeń: Kto sprzedaje nieruchomości?
Analiza podmiotów organizujących postępowania pokazuje, że największy udział w rynku mają komornicy sądowi, którzy odpowiadali za 37% nowych ogłoszeń. Drugą co do wielkości grupą byli syndycy masy upadłości (27%). Istotny udział miały również spółdzielnie mieszkaniowe (17%) oraz gminy (11%).
| Źródło ogłoszenia | Udział procentowy |
|---|---|
| Komornik | 37% |
| Syndyk | 27% |
| Spółdzielnia | 17% |
| Gmina | 11% |
| Inne (np. spółki, agencje rządowe) | 8% |
Metodologia raportu
Przedstawione w tym podsumowaniu dane opierają się na informacjach o nowych ogłoszeniach, które zostały dodane do bazy serwisu Licytor.pl w okresie od 31 sierpnia do 6 września 2026 roku. Wszystkie podane wartości cenowe są cenami wywoławczymi, a nie finalnymi kwotami sprzedaży osiągniętymi podczas licytacji czy przetargu. Statystyki te odzwierciedlają podaż na rynku pierwotnym licytacji i przetargów, a nie aktywność na rynku wtórnym. Dane nie pochodzą z aktów notarialnych.
Najczęstsze pytania
Skąd pochodzą dane w tym raporcie?
Dane pochodzą z bazy serwisu Licytor.pl i obejmują wyłącznie nowe ogłoszenia o licytacjach komorniczych i przetargach nieruchomości, które zostały dodane do systemu w analizowanym tygodniu (31 sierpnia 2026 – 6 września 2026).
Czym różni się licytacja komornicza od przetargu?
Licytacja komornicza to forma sprzedaży mienia dłużnika w ramach postępowania egzekucyjnego. Przetargi mogą być organizowane przez inne podmioty, takie jak syndycy (w postępowaniach upadłościowych), spółdzielnie mieszkaniowe, gminy czy agencje państwowe, a ich zasady mogą się różnić w zależności od organizatora.
Czy podane ceny to ostateczne kwoty sprzedaży?
Nie. Wszystkie ceny przedstawione w raporcie to ceny wywoławcze, czyli minimalne kwoty, od których rozpoczyna się licytacja lub przetarg. Ostateczna cena sprzedaży jest zazwyczaj wyższa i zależy od liczby uczestników oraz przebiegu licytacji.
Jakie typy nieruchomości pojawiają się najczęściej?
W analizowanym tygodniu najczęściej pojawiały się ogłoszenia dotyczące gruntów (w tym działek rolnych i budowlanych) oraz mieszkań i domów. Pełen przekrój ofert jest jednak znacznie szerszy i obejmuje również lokale użytkowe, garaże czy udziały w nieruchomościach.
Zobacz również
- Wszystkie aktualne licytacje komornicze
- Wszystkie aktualne przetargi nieruchomości
- Raporty cenowe z rynku wtórnego
Chcesz być na bieżąco?
Przeglądaj najnowsze ogłoszenia i znajdź nieruchomość dla siebie. Codziennie nowe oferty z całej Polski.
Sprawdź licytacjeSprawdź przetargi